Статьи и обзоры

«Електромашина» на зламі епох

 

145 років тому закладено фундамент під головні корпуси, що отримали назву «Харківські головні залізничні паровозні і вагонні майстерні» - родоначальник і попередник ПАТ «Електромашина».

Пропонуємо Вашій увазі серію статей, що відображає життя нашого підприємства в усі періоди його історії.


Про славну історію нашого заводу, не можна обійти увагою один з найскладніших періодів в історії країни, в події якого працівники ХПРЗ брали найактивнішу участь - це революційний, переломний період ХІХ - початку ХХ століть.

В історії країн і народів, громадських рухів, підприємств і людей не було легких і простих часів. Життя неухильно розвивалася, йшла вперед, ставлячи нові завдання і екзаменуючи сучасників на відповідність вимогам епохи. Гладким і безболісним це виявлялося не завжди ...

Своєчасне народження і продумане, впевнене становлення нашого підприємства забезпечили йому хороші стартові позиції для подальшого розвитку і вдосконалення в нелегких умовах кінця ХІХ - початку ХХ ст. Саме тоді світ зіткнувся з небаченими досі викликами епохи: економічними кризами і потужними соціальними потрясіннями, першою світовою війною і низкою революцій. В умах мільйонів вкоренилося прагнення до створення нової суспільної реальності, на прапорі якої був написаний простий і зрозумілий лозунг: «Все в ім'я людини, все для блага людини!».

Колективу нашого підприємства випало в ці роки йти в авангарді більшості суспільно значущих подій. Трудівники Харківських паровозних майстерень стали ініціаторами масового робітничого руху, економічних і політичних протестів, Харківських маёвок, революційних подій 1905 і 1917 років, стрімко розгорталися на території міста і краю. Вони впевнено йшли крізь полум'я громадянської війни і розруху, які здійснили перше відродження свого підприємства, міста і країни.

Бурхливий розвиток промисловості, торгівлі, освіти супроводжувалося і зростанням нерівності, загострюючи суспільство. Ідеї свободи, рівності і демократії знайшли чималий відгук в робочому середовищі. В авангарді боротьби за ідеали виявилися найбільш сміливі і свідомі представники робочого класу, технічної та творчої інтелігенції.

У радянські роки, з гордістю озираючись назад, на роль «першопрохідців боротьби» і «застрільників революції» в Харкові претендували багато. Завод імені Малишева, наприклад, впевнено відносив це до себе: «У Харкові є заводи старше за віком, і все ж паровозобудівний вже з перших років свого існування був і залишається флагманом не тільки у виробництві, але і в суспільно-політичному житті.

У цьому плані його можна порівняти хіба що з Путіловському-Кіровським заводом в Санкт-Петербурзі ... У 1903 році, за наявними джерелами, вперше паровозостроітелі висловили своє «політичне думка про роль робітничого класу в долі Росії ...».

Звучить вагомо, але робоче і революційний рух з'явилося в Харкові задовго до народження цього гіганта. До 1903 воно мало в місті чималий досвід боротьби, власні організації та лідерів, які діяли і працювали НЕ на Харківському паровозобудівному заводі, а в ХАРКІВСЬКИХ паровозоремонтний МАЙСТЕРЕНЬ. Історики, на жаль, «паровозобудівний» і «паровозоремонтний» розрізняють не завжди ... Паровозобудівний функціонував з грудня 1897 го і був «дитиною» п'яти років від роду.

А майстерні діяли вже три з гаком десятка років, мали сформований колектив зі своїми традиціями, династіями і досвідом організації гучних страйків 1885, 1892, 1897 і 1898 років. На нашу гудку починалася Харківська маївка 1900 року, назавжди увійшла в історію революційної боротьби. У 1905-му він сповістить про початок загальної Харківської політичного страйку, яка переросла в збройне повстання (докладніше про заводський революційному русі - в наступних випусках).

У 1929 році, в нових суспільно-політичних і економічних реаліях, майстерні були реорганізовані в Харківський паровозоремонтний завод, почавши черговий етап свого розвитку, і разом з усіма долали труднощі міжвоєнного періоду історії СРСР.    [27.06.2014] Всі статті та огляди
    Написать нам