Статьи и обзоры

ПАТ «Електромашина» - 145 років!

 

У вересні 2014 ПАТ «Електромашина», один з лідерів машинобудування України, зазначає знаменну дату - 145 років від дня заснування. Не так багато на Харківщині залишилося промислових підприємств віком більше століття. Ще менше серед них тих, кому всі ці роки вдавалося зростати, розвиватися, освоювати нові технології та ринки: навіть в самі напружені часи економічних і політичних криз на «Електромашина» не було ні дня простою.

Історія ПАТ «Електромашина» почалася восени 1869 року разом з основою Південної залізниці. Тоді майбутній завод називався «Харківські головні залізничні паровозні і вагонні майстерні», які через п'ятдесят років стали паровозоремонтим заводом. Після Другої Світової війни основний напрямок діяльності змістився у бік випуску електродвигунів, а в 1960 році підприємство отримало свою нинішню назву - «Електромашина», і почало успішно розвивати лінійку електричних машин постійного струму. За час існування завод освоїв понад 200 типів, серій і окремих видів електричних машин і апаратів.

Після непростих 90-х і кризових 2008-2009-х рр., Новій команді керівників заводу вдалося розрахуватися з боргами, заново налагодити виробництво і знову вивести «Електромашина» в лідери вітчизняного машинобудування. За чотири роки було створено мережу офіційних представництв в Росії, Казахстані та Білорусі. Сьогодні підприємство регулярно постачає свою продукцію машинобудівникам і гірникам України, Росії, Казахстану, Грузії, В'єтнаму, Македонії, Болгарії, Німеччини, інших країн Європи і Азії, забезпечуючи високу сервісне гарантійне та післягарантійне обслуговування.

В інтерв'ю місцевій газеті «ЧАС» №133 від 29.09.2014 про сьогоднішній день підприємства розповідає Валерій Георгійович БОЧАРОВ, Голова Наглядової ради ПАТ "Електромашина"

Основною продукцією підприємства понад 50 років є електричні машини постійного струму, краново-металургійні електродвигуни, електродвигуни для залізничного транспорту, електродвигуни для рудникових, тягових, контактних і акумуляторних електровозів, рудникова апаратура.

Наші електродвигуни серії Д, ДПЭ, ДПВ експлуатують провідні галузеві гіганти ринку металургії. Більше 80% магістральних локомотивів залізниць країн СНД укомплектовані нашою продукцією. Про її надійності і високих експлуатаційних якостях говорить той факт, що поїзд Hyundai після поломки на станцію буксирував тепловоз, оснащений двигуном нашого виробництва.

На окрему увагу заслуговує наша вибухобезпечна промислова апаратура, яка експлуатується в шахтах і рудниках: майже 90% всіх рудничних електровозів, що працюють на шахтах і вугільних розрізах в Україні та країнах СНД, укомплектовані нашою продукцією.


Яким чином на підприємстві забезпечується якість готової продукції?

Ми постійно працюємо над підвищенням якості та експлуатаційної надійності продукції, що випускається. Контроль якості починається з вхідного контролю всієї сировини, матеріалів і комплектуючих, що надходить на завод, і триває на всіх етапах виробничого процесу. В практику виробництва успішно впроваджена комплексна міжнародна система управління якістю ISO 9001. Про якість нашої продукції говорять і високі нагороди, неодноразово що присуджуються заводу: національний сертифікат, що підтверджує, що серед промислових підприємств України за офіційними даними Держ. статистики ПАТ «Електромашина» є Лідером галузі 2013 року; наш тяговий рудничний електродвигун типу ДТН-45/27 був відзначений дипломом та медаллю як «Кращий вітчизняний товар 2013 року» і т.д.


А як йдуть справи з кадровим складом на підприємстві?

Та «Електромашина», яку ми знаємо сьогодні, була б неможлива без працювали на ній видатних, унікальних фахівців. Це і керівники, які провели завод через труднощі воєнного часу і періоди застоїв: В.Д. Філатов, В.Г. Костромін, Ю.А. Патока, А.П. Колесник, В.І. Потрашков. Завжди були кращими у своїй справі і наші фахівці - Ю.П. Сердюков, Г.А. Філон, Е.О. Уколов, С.В. Зеленцов, А.Л.Осмоловскій, О.А. Дубовик, І.Г. Клімов, П.П. Кисельов, В. І. Петрушин. Сьогодні на заводі працює такі висококваліфіковані фахівці, як Ю.В. Лухін (розробник декількох серій наших машин), П.Ф. Евстафенко, В.А. Розпутний, А.С. Канівський, І. Ф. Дробязко, Є.П. Гур'єв, Я.І. Ващенко, Н.Д. Дикань і багато інших. У нас розвинена спадкоємність: люди працюють на заводі цілими сім'ями не один десяток років. Наприклад, династія Бережних за сумою відпрацьованих років віддала заводу понад 400 років! Багато у нас і молодих перспективних кадрів, яким заводу є що запропонувати: цікава робота, хороша перспектива, безцінний досвід.Валерій Георгійович, в чому ви бачите перспективи розвитку підприємства?

Ми продовжуємо вирішувати поточні і спрямовані на перспективу завдання - забезпечення високої якості і надійності продукції, подальше вдосконалення сервісного обслуговування, модернізація виробництва, вдосконалення існуючих і розробка нових робочих технологій. З огляду на солідний вік заводу, значні кошти інвестуються в техпереоснащення підприємства. Так, в 2013 році в Японії був куплений багатофункціональний обробний центр, який замінює шість звичайних верстатів; купується та інше сучасне обладнання.

На жаль, рішення багатьох економічних питань безпосередньо залежить від політичної ситуації в країні. Ми сподіваємося на продовження економічного співробітництва України зі східним сусідом. Однак взятий країною курс на євроінтеграцію ставить перед нами завдання щодо освоєння нових ринків країн Європи, Азії, Африки. І, я впевнений, ПАТ «Електромашина» є, що запропонувати новим партнерам.


Аркадій ГЕНКИН

Газета «ЧАС» №133 від 29.09.2014    [30.09.2014] Всі статті та огляди
    Написать нам